Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, ustawa o związkach zawodowych pozwala firmom pobierać opłaty za związkowe lokale, ale firmy rzadko to robią. Kwestią sporną jest więc to, czy firmy te mają płacić podatek od wynajmu pomieszczeń czy nie. Problem ten dotyczy także spółek PKP.
Przedstawiciele związków zrzeszających pracowników PKP mają prawo do użytkowania nieodpłatnie pomieszczeń. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, koszt tego przywileju w 2011 r. wyniósł ok. 1,5 mln.
Grupa PKP za lokale oddane do użytku związkom podatku nie płaci. Kolejowe spółki wystąpiły w tej sprawie do Izby Skarbowej z prośbą o interpretację. Izba 16 listopada 2009 r. uznała, iż "nieodpłatne udostępnianie przez podatnika na rzecz związków zawodowych pomieszczeń biurowych wraz z wyposażeniem i mediami na prowadzenie działalności statutowej jest związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy VAT".
Rozstrzygającą kwestią jest to, czy udostępnianie pomieszczeń związkom jest związane z działalnością gospodarczą podatnika czy nie. W pierwszym przypadku podatku nie trzeba płacić, w drugim natomiast trzeba. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w przypadku PKP fiskus uznał, że udostępnianie biur ma związek z działalnością gospodarczą firmy.
- Istnienie związku zawodowego nie wiąże się z działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa, więc dostawa nieodpłatnych świadczeń też z taką działalnością nie ma związku. Najlepszym przykładem jest to, że może istnieć przedsiębiorstwo, gdzie nie będzie żadnego związku zawodowego, albo takie, gdzie będzie ich kilka – informuje „Gazetę Wyborczą” doradca podatkowy Przemysław Hinc.
Resort finansów poinformował „Gazetę Wyborczą”, że "nieodpłatne udostępnienie lokalu może stanowić dla pracodawcy czynność podlegającą opodatkowaniu VAT w przypadku, gdy czynność taka zostanie uznana za działanie realizowane na cele inne niż działalność gospodarcza pracodawcy". Ministerstwo podkreśla, że każdy przypadek nieodpłatnego udostępniania lokalu przez pracodawcę powinien być odrębnie analizowany.
Więcej